top of page
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon

Fenyőrügy szirup variációk

  • Writer: Ági
    Ági
  • May 30, 2021
  • 3 min read


Tavaly készítettem először fenyőrügy szirupot, akkor Tóth Andi főzős receptje alapján készítettem citrommal. Sajnos az számomra nem volt túl tartós, így idén új recept után néztem. Az is lehet, hogy nem volt csírátlanítva megfelelően az üveg vagy nem zárt jól a tető. Julcsika megbetegedése miatt télen a férjem nagynénjétől is kaptam egy kis üvegcsével és hozzá egy receptet, Ő mézzel és vízzel készíti, ami nagyon hatásos is volt. (lejjebb írom ennek is az elkészítését) Barna gyógyszeres 20 ml-es üvegben tárolta, ami nagyon praktikus is egyben, hiszen felbontás után mindegyik fajtát érdemes hűtőben tárolni. de én egy harmadik variációt "találtam ki" magamnak, kicsit ötvöztem a dolgokat és egy különösen ízletes, mégis hatásos és elvileg jól elálló úgymond "téli" azaz következő szezonig is jól tárolható változatot készítettem belőle.

Cukrot helyettesítettem mézzel. A hagyományok szerint cukorral készül, de szerettem volna kihasználni a méz által nyújtott előnyöket, miszerint ez egy nagyon jó természetes antibiotikum és fertőtlenítő szer is egyben, mely köhögésnél, felső légúti megbetegedésnél és főként torokfájásnál, torokgyulladásnál nagyon nagy előny! Használhatjuk még akkor is, ha elment a hangunk.

Csodálkozhatsz most rajta, hogy úgymond vegánul étkezem még is használok mézet? Nem vagyok vegán, annak ellenére, hogy nem csak az étkezési móddal, de az etikai oldalával is javarészt egyetértek, még is vannak dolgok, amik számomra fontosabbak és egyedi nézeteim alapján egészségesebb a mézet használni ilyen gyógyító készítményekbe, mint bármi mást.

Azt már tudjuk, hogy akkor ez a szirup az előzőekben felsorolt dolgokra jó, de akár elkészíthetjük úgymond nyári frissítőnek is, hiszen ebből nyert szirup nyugodtan használható akár bodzával vagy pitypanggal, akáccal és citrommal ízesítve nyári hűsítőként is. Probléma, betegség esetén evés után érdemes belőle egy teáskanálnyit elszopogatni és utána nem enni-inni fél-egy órán keresztül, így ki tudja fejteni jótékony hatását! Gyermekeknek is adhatjuk, nekik ha magában nem megy szörpként is adhatjuk. Méz tartalma miatt 1 éves kor felett ajánlott. De akár vajas kenyérre is kenhetünk belőle.


Felhasználható a tiszafán kívül (az mérgező) bármely fenyőféle rügye azaz friss hajtása. A Fák, bokrok gyógyító ereje c. könyvben a lucfenyőt ajánlja.


Tóth Andi receptjei a videója leírásából:


Egy jól záródó üvegbe rétegesen pakold be a friss fenyővégeket és a cukrot. A cukor lehet barna cukor vagy fehér kristálycukor is. Pár nap alatt a cukor elkezd elolvadni (pár nap elteltével egy kortynyi vízzel segíthetsz a folyamaton). Pár hét múltán a fenyőrügyek összeesnek, kifakulnak, és sűrű szirup képződik az üvegben. Ilyenkor kell leszűrni és felhasználásig hűtőben tárolni.

A másik, főzős módszer: Fél kg friss fenyőhajtáshoz kb. 60 dkg cukorra lesz szükség és 2 citrom levére. A hozzávalókat össze kell főzni, majd forrón üvegbe rakni. Szárazdunsztban tartósítjuk. Elég ezt csak akkor átszűrni, amikor fel akarod használni.


Férjem nagynénje a Fák, bokrok gyógyító ereje című könyv receptje szerint készítette a szirupot, melyet szintén megosztok veletek.

A lucfenyő hajtáscsúcsából készülő mézhez mossunk meg 2 rész friss és fiatal hajtást, vágjuk össze apróra, majd 1 rész víz hozzáadásával főzzük fedő alatt mintegy 15 percig. Ezt követően szűrjük le. A főzetet keverjük össze annyi mézzel, hogy jól kenhető mézet kapjunk. A kész mézet tegyük tiszta üvegbe és zárjuk le.

A mézet vékonyan vajas kenyérre kenhetjük vagy naponta többször is ehetünk 1-1 teáskalállal belőle.


Az én idei receptem pedig a következő

Nem mértem, szemre dolgoztam. Semmi mást nem használtam, csupán fenyőrügyet és mézet.


Megmostam a fenyőrügyet, beletettem egy fazékba, fele mennyiségig öntöttem mézzel (2-1 arányban), majd elkezdtem főzni közepes lángon. Egy kis idő múlva elvesztette a rügy a színét, kisárgult/barnult és összeesett, majd még kb. 10 percig főztem. Leszűrtem, majd csírátlanított üvegekbe töltöttem, bedunsztoltam, hogy elálljon télire.

Mivel a fenyőrügyre ragadt mézet sem akartam elpazarolni, így forró vízbe tettem, jól megkevergettem és újra leszűrtem. Ebből citrommal és még több vízzel szörpöt készítettem, nagyon finom volt. Akár bodzával, pitypanggal vagy akáccal együtt is készíthetünk belőle üdítőt!!!


Ez a változat dunsztolás után spejzban is eláll, de amint megbontjuk tartsuk a hosszabb tárolhatóság miatt hűtőben, bár, ha az ízére rákapunk nem valószínű, hogy sokáig megmarad. :)


Jó egészséget kívánok!





Comments


Work Desk
Kövess Facebookon is!

© 2021 by Szurokfű blog. Proudly created with Wix.com

  • Instagram
  • Facebook
bottom of page