Illóolajok, natúrkozmetikumok gyermekeknek
- Ági
- Aug 15, 2021
- 4 min read

Lassan itt az iskolakezdés és nem mellesleg sokan érdeklődtek tőlem, hogy egy babának, egy kisgyermeknek milyen illóolajokat, natúrkozmetikumokat ajánlok.
Hát így indult ez a bejegyzés...
Egy éve kezdtem Young Livinges illóolajokkal foglalkozni és már másfél éve natúrkozmetikumokat készítek, első sorban gyermekem miatt. Az illóolajozás az egy időben indult a natúrkozmetikum készítéssel, de idő kellett, mire rájöttem, hogy csak igazán jó minőségű illóolajokkal érdemes bárminek is nekifognom. Többször jártam úgy, hogy nem értem el a kellő hatást és volt, hogy a krémem is szétcsapta egy rossz minőségű illóolaj.
Ahogy a natúrkozmetikumozást úgy az illóolaj iránti szenvedélyem is Karácsony Rékától, NatúRékától ered, ahogy az alap gyeremekápoló, "karbantartó" csomagom is az ő keze nyomán alakult ki és folyamatosan változik. Úgy találtam rá, hogy drágállottam a natúrkozmetikumokat és magam szerettem volna elkészíteni. A kovidra Réka jól reagált, talán Ő volt az első a piacon, aki tényleg jó, igényes natúrkozmetikum online workshopot kínált. Na azóta már rengeteg workshopján vettem részt és nagyon jó barátnők lettünk.
Natúrkozmetikumból baba korban a babafürdetőt, manapság a habfürdőt használjuk fürdetéshez. Popsikrémet, testápolót is magam készítem, ahogy a szúnyogriasztót, az immunerősítő roll-on talpmasszázshoz és a mellkas balzsamot is. Ezek elkészítését mind érdemes elsajátítani, hiszen tényleg tudni fogjuk, hogy mi kerül a baba bőrére már icipici kortól és hidd el, a gyógyszertári sem olyan natúr, mint ezek és ne aggódj, tényleg nem lesz tőle semmi baja, ha te készíted. Azt veszem észre, hogy mindenki a gyógyszertárira esküszik először, mert a doki úgy is jobban tudja. Az tuti, hogy jobb, mintha a boltit vennéd (legtöbb esetben), de ezek a natúrkozmetikumok minden mentesek.
Az alap babaápolási kozmetikumokat Réka Baba-mama natúrkozmetikum workshopján sajátítottam el. Csípésekre még a hűsítő zselét használjuk "fenistil" helyett, sokkal jobb is, szeretjük nagyon. Nyári natúrkozmetikum workshopján tanulhatod meg, ha szeretnéd! ;)
A szúnyogriasztó receptjét már a Facebook csoportjában ingyen is megosztotta, így igazából egy workshoppal le is tudhatod az egészet. A habfürdő receptet pedig az első e-bookjában találod! ;)
Illolajok gyermekeknek.
Én speciel az első egy hónapban tuti nem adnék semmit, ekkor te se használj még dezodort se, mert ekkor kezd a baba hozzászokni a körülötte lévő illatokhoz, szagokhoz, neki még túl sok lenne bármi intenzív illat.
Az illóolajak használatáról írtam egy posztot, amit pici baba esetén extrafontosnak tartok, itt találod: https://szurokfublog.wixsite.com/blog/post/mik-azok-az-ill%C3%B3olajok-hogyan-haszn%C3%A1ljuk
Amikor a lányom pici baba volt még nem tudtunk az illóolajokról, de épp minap beszélgettünk egy ismerősömmel, hogy mit is ajánlhatnék hasfájós babájuknak, mire Réka a Bibikrémet és szimplán a levendula (Lavender) illóolajat ajánlotta.
Alvás segítéséhez is jó a levendula diffúzálva, a mi esetünkben férjem allergiája miatt ez nem jöhetett szóba és 1,5 év nem alvás után a cedarwood azaz a cédrusfa illóolaj váltotta meg a világot, már első alkalommal végigaludta az éjszakát, következő nap már ciciről is le tudtam választani.

Diffúzáláshoz pedig a baglyos diffúzoron kívül semmilyen más típust nem ajánlok, hiszen nem csak cuki, de 5 féle fehérzajt is játszik, rengeteg színválasztási lehetőségen kívül 3 diffúzálási mód közül is választhatunk. (Erről videó a FB csoportomban) Én egész éjszaka szoktam diffúzálni 1 percig megy - 1 percig nem üzemben használva. Ha ezt nem szeretnéd, akkor alvás előtt egy órát használd a diffúzort erősen diffúzálva és utána fektesd le aludni a gyeremeket.
Elalvás segítésére a fürdővízhez is adhatsz 1 csepp illóolajat 1 ek mézben feloldva.
Napközben mi mandarint (Tangerine) diffúzálunk, ami nem csak immunerősítő, nyugtató, de kiegyensúlyozó illat is. (Ha valamilyen okból bőrre kennénk, akkor 12 órát lehetőleg azt a területet ne érje napfény, mert pigmentfoltot okozhat.)
Nátha idején nem csak diffúzálok eucalipus radiata-t, de egy kevés bibikrémet elkenek a tenyeremen, abba cseppentek egy csepp illóolajat, jól eldörzsölöm két tenyerem közt és a hátát, mellkasát bekenem vele. Nekem is segített ilyen esetekben! Szinte mindig végig tudjuk aludni ezzel az éjszakát. Kisebb korban mellkas balzsam célszerűbb lehet, hisz jobban van hígítva az illóolaj. Réka a baba-mama natúrkozmetikum workshopján ezt is tanítja.
Amikor náthás a követekző dolgokat szoktuk bevetni: tengervizes orrspray, utána orrszívás, ismét spray, mellkas bedörzsölés, diffúzálás és a háta megemelése egy párnával, pici baba esetén mi adamo jellegű hintában altattuk, hiszen abban sem teljesen vízszintesen feküdt.
Akár még lehet citromfüvet levendulával diffúzálni, vagy 3-4 csepp citromot 1-2 csepp Thieves keverékkel diffúzálni. De a teafa illóolaj is szuper erre a célra!
Láz esetén gerinc mentén és talpba 1 csepp citrom és 3-4 csepp levendula illóolajat pici (1 tk) vivőolajban elkeverni (mandulaolaj) bekenni, fél fokot levisz.
Adagolás mondjuk kortól is függ. Talpba masszírozásnál is ezt vegyük figyelembe:
1 éves korban 1 csepp és növelhetjük életkoronként a cseppek számát 6 éves korig, tehát 6 éves korban 6 cseppig és innentől 6 csepp szuperül működik a felnőtteknél is.
Mi nem próbáltuk, de fogzáskor jól jöhet a copaiba illóolaj. 1 cseppet két ujjad közt elmorzsolgatsz, majd az ínyét óvatosan bekened vele.
Immunerősítésre a kakkukfüves (Thyme) fürő (fél éves kor felett) és talpba masszírozás akár tömjénnel (Frankincense) is szuper. De Réka roll-on receptje a legtutibb.
A levendula illóolaj szuper csípésekre is, de mondjuk Réka új szúnyog riasztó roll-on receptje jó csípésre is, ezt a csoportjában egy korábbi videójában megtalálod. Levendulát még kisebb horzsolásokra is szoktam kenni, fertőtlenít és nyugtat.
Gyógynövényteák
1 éves kor felett apróbojtorján és hárs teát lehet adni, de csak éppen leforrázva, max 5 percig állni hagyni és csak 1 teáskanálnyi fű 2,5 dl vízhez.
Comments