top of page
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon

Kinek való a TÉNÉ? Mi az valójában? Hogyan kezd?

  • Writer: Ági
    Ági
  • Mar 19, 2021
  • 3 min read


Mi is az a TÉNÉ?

Teljes Értékű Növényi Étrend rövidítése. Mint olvasható: Teljes Értékű.. minden megtalálható benne, amire a szervezetnek szüksége lehet és mindent kerül, amire nincs szüksége.

Fő elve, hogy olyan élelmiszert fogyassz amihez nem adtak hozzá semmi rosszat és nem vettek el belőlük semmi jót.

Nem használható feldolgozott élelmiszer benne (pl. cukor), adalékanyag, kivonat, stb. Növényi alapú, tehát nem fogyasztasz állati eredetű élelmiszert, sem húst, sem halat, sem tojást, sem mézet.

A teljes élelmiszert fogyasztod nyersen, főve vagy sütve.

Édesítésre gyümölcsöt vagy datolyát használsz. Az olajok-zsírok is feldolgozott élelmiszernek számítanak, így ezt sem tartalmazza az étrend. (Igen tudom... a hagymát kiválóan lehet párolni vízen is, eskü.)

Teljes kiőrlésű lisztet használj vagy akár mandulalisztet, egyéb gabona-álgabona lisztet, maglisztet...

A magtejet sem támogatja a rendszer, viszont inkább azt vidd be, mint állati tejet. Másrészt ha a megmaradt részét felhasználod már is beviszed a szervezetedbe az egész mag minden részét.

Tudom, elsőre egy kicsit zavaros a dolog, de könnyen hozzá lehet szokni. Kezdésnek ajánlom az eziránt érdeklődőknek Dr. Michael Greger - Hogy ne halj meg című könyvét, hisz ez a tényekkel, kutatásokkal alátámasztott alapmű.


Nem annyira vaskalapos a szerző, csak lefekteti az elveket, de nem tartja ördögtől valónak, ha nem csak zöld lámpás ételeket eszel, hanem néha belefutsz egy-egy narancssárga élelmiszerbe is. A lényeg, hogy a fő csapásvonal a zöld lámpás részbe tartozzon.

Kidolgozott könnyítésnek egy rendszert, miszerint meghatározza, hogy egy egészséges szervezetnek miből mennyit szükséges a szervezetbe bevinnie ez a "daily dozen" azaz napi tucat névre hallgat, melyhez akár egy szuper kis alkalmazást is letölthetsz androidodra vagy iphoneodra is. Ha ezt alkalmazod tuti, hogy nem alakul ki hiány a szervezetedben. Naponta kell pipálgatni, hogy mindenből ettél-e megfelelő mennyiséget, mozogtál-e és emlékeztet a B12 vitaminod bevételére is. Jómagam is használom, nagyon hasznos!


Kinek való a TÉNÉ?

Nem javaslom mindenkinek, pedig az orvosok, akik a témában kutatnak igen.

De én ragaszkodom ahhoz, hogy nem. Nem javaslom azoknak, akik elégedettek mostani egészségi állapotukkal, nézeteikkel, élethelyzetükkel. Mindenki másnak én is javaslom, hogy legalább kúra szerűen, például a karácsony előtti és húsvét előtti böjt alkalmával tegyen valami csodálatosat az egészségével. És mint az elején mondtam, ha krónikus betegségben szenvedsz keress olyan orvost, aki segít neked az étrendre átállással, mert lehetnek problémák, követni kell az elért eredményekkel a gyógyszeradagolást is, ha szükséges. A fent említett olvasmányt mindenképpen ajánlom kezdésnek!


Mit javaslok, ha valaki ezt kipróbálná? Hogyan kezdj bele?

Krónikus beteg esetén, vagy aki gyógyszert szed, az konzultáljon orvosával!!! Nem biztos, hogy egyszerűen járható út, ha a doki ellenzi, mert nem elég felvilágosult, akkor csak kontrollra kérje őt, ne a hozzászólásra?!. De ebben az esetben a legjobb, ha a keresünk a témában jártas orvost, már nem olyan nehéz ez sem. Mindenképpen érdemes tanulmányokat azért átolvasni előtte, akár érdemes ilyen esetbe konzultálni egy magyar orvossal, aki a témában nem csak jártas, hanem képviselője, gyakorlója és oklevelet is szerzett a témában pl. dr. Iller Barbarával. Szívből ajánlom mindenkinek. A konzultáció megéri az árát!

Egészséges embernek is úgy ajánlom, hogy tűzzön ki egy célt, legyen motivációja, hogy miért szeretné elkezdeni, mert anélkül nehéz lesz. Nem kell azonnal elhagyni mindent, nem is az a cél, hogy egyik napról a másikra térjünk át egy eddigi táplálkozásunkkal merőben ellentétes útra. Szépen fokozatosan tegyük, a saját tempónkban.

A célkitűzésekhez nagyon szuper segítséget kínál az Edd magad szabaddá csatornán Viki és Peti: https://www.youtube.com/watch?v=ETEU0mURdJM

Tehát vedd apránként az akadályokat. Először koncentrálj egy hozzávaló elhagyására, redukáld a húsfogyasztásod és szépen fokozatosan hagyd el a feldolgozott és nem növényi eredetű élelmiszereket, de ne feledkezz meg a szükséges vitaminok pl. B12 fogyasztásáról sem!


Szükséged lesz új receptekre, esetleg új eszközökre, melyben szintén tudnak neked segíteni Vikiék, de folyamatosan bővítem ezzel kapcsolatos ajánlásaimat, melyeket itt találsz.


Ha megakadsz bármivel, találsz a facebookon egy nagyon szuper csoportot is, melyet Dr. Tőzsér Berta háziorvos szakorvosjelölt irányít, aki szintén egyik magyarországi nagykövete a teljes értékű növényi étrendnek, így hiteles válaszokat kaphatsz felmerült kérdéseidre.


Remélem, tudtam segíteni, ha bármilyen kérdésed van nyugodtan írd meg nekem! :)

Comments


Work Desk
Kövess Facebookon is!

© 2021 by Szurokfű blog. Proudly created with Wix.com

  • Instagram
  • Facebook
bottom of page